Kazan Federal Üniversitesinde TIP Okumak

Üniversitemizde TIP Fakültesinde eğitim almak isteyen Türk öğrencilerimiz için öncelikle dil yeterliliği sağlanılması gerekilmektedir. Rusça ya da İngilizce hazırlık kursunu üniversitemiz bünyesinde alarak yeterli dil seviyesine ve temel bilim derslerine ( biyoloji - temel anatomi ) yabancı dil üzerinden alınan hazırlık eğitimi sayesinde yabancılık çekmeden başlayabilirsiniz.

Eğitim Yılı

6 Yıl

Yıllık Ücret Rusça

383.940 Ruble

Yıllık Ücret İngilizce

493.740 Ruble

Açılan Kontenjan

120

Akademik Takvim

6 Eylül - 10 Haziran

Yurtlar Fiyata Dahilmi?

Üniversitemizin yurt fiyatları dünya geneli ile kıyaslandığında dahi en ucuz ülkeler arasında yer almaktadır. Yıllık sadece 12.000 Ruble ücret ile 2013 de inşaa edilen Lüx yurtlarımızda öğrencilerimiz 4 kişilik odalarda konaklayabilirler. Odalarında banyo ve mutfak mevcuttur.

Herkes Kayıt Olabilir mi?

Lise diplomasına sahip olan kişiler gerekli evrakları bize başvuru tarihlerinden önce ulaştırdığı takdirde herkes başvurabilir.

Üniversitemizin TIP Fakültesine başvuru yapan öğrencilerin %100 kabul garantisi yoktur. Bununla ilgili Türkiye Temsilcisi olan danışmanlık firmalarından bilgi alabilir ve bir uzman aracılığı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Herkes TIP Eğitimine Başlayabilir mi?

Üniversitemizde hazırlık eğitimi alan ve gerekli puanı sene sonundaki sınavda veren tüm öğrencilerimiz TIP Eğitimine başlayabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Hazırlık eğitimini her bitiren öğrenci TIP Fakültesine giremeyebilir. Görmüş olduğu Rusça ya da İngilizce dilinden ve lise düzeyindeki biyoloji ve temel anatomi derslerinden başarıyla geçmiş olması gerekmektedir. Hazırlık eğitimi almayan öğrencilerimiz sınava girerek yabancı dile hakım olduğunu göstermesi gerekmektedir. Yabancı dil sınavı online mülakat şeklinde yapılmaktadır.

Türkiye'ye Sınavsız Yatay Geçiş Yapabilir miyim?

2024 Tarihi güncel yönetmeliğe göre sınavsız yatay geçiş kaldırılmıştır.

Kazan Federal Üniversitesinde 1. Sınıf TIP Fakültesini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, hiç bir dersten kalmamak kaydı ile Türkiye'ye sınavsız yatay geçiş yapabilmek için kendi ülkesinde tıp için istenilen barajı geçmesi gerekmektedir. İlk 400 kuralı 2024 yılı itibariyle artık geçerli değildir.

Kazan Federal Üniversitesi TIP Diplomam İçin Türkiye'de Denklik Var mı?

Evet diplomanız Türkiye'de denktir.

YÖK'ün kararına göre; QS & THE Üniversite sıralama sistemleri içerisinde ilk 1000'de yer alan üniversitelerin diplomaları Türkiye'de denktir. Kazan Federal Üniversitesi QS sisteminde ilk 300 içerisinde yer almaktadır ve diplomanız Türkiye'de doğrudan denktir.